Osman KURT

Yazılım Uzmanı | MVC Eğitmeni

Windows 8 Deneyimim

Yaklaşık 1 haftadır kullanmakta olduğum windows 8 hakkın da sizlere ilk izlenimlerimi aktarmak için bu yazıyı yazıyorum. Belki de ilk söylenecek şeylerden 1 tanesi microsoft yine yapmış :D Windows 7 ile gelen iyi işler furyası windows 8 ile devam ediyor bence. Belki inanmayacaksınız ama pc gerçekten de windows 8 ile başka bir hal aldı. Gerek grafik arayüzü gerekse de performansı ile başka bir bilgisayar oldu diyebilirim. Düşük ram tüketimi sayesin de daha fazla işlemi aynı anda kasmadan yapma şansınız var. Ayrıca gereksiz görsellikler saf dışı bırakılmış ve oluşturulan pencerele üst kısımların da iconlar eklnerek işlemlerin daha hızlı yapılması sağlanmış.

Gelelim metro arayüze öncelikle şunu söylemem gerek ki kotalı bağlantılar için metro arayüzü kabus olabilir çünkü inanılmaz bir veri akışı var ama ufak bir işlemle bu akışlar çevrimdışı bırakılabiliyor. Herşey bir tıkla elinizin altın da . Microsoft mühendisleri gerçekten güzel düşünmüş. Ayrıca Microsoft google modelini de iyi kavramış tek bir hesap üzerinden (hotmail, outlook) bütün işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz ki windows 8 harika bir engterasyon ile geliyor.

Artık facebook ya da twitter gibi sosyal ağlara girmanize gerek kalmadı çünkü hepsi metro arayüz de mevcut.

Hele bir de skype var ki sormayın gitsin. Bütün herşeyle entegre çalışabiliyor. Messenger'ın neden öldüğü belli oldu. Hem masaüstü hemde metro uygulaması süper bence.

Diğer metro uygulamaların dan bahsetmiyorum zaten anlatmak yetmez yaşamak gerek.

Ama önemli nokta da şu metro uygulamaları geliştirmek. Biz developer için metro uygulamaları hazırlamak harika olur. Microsoft onu da düşünmüş ve bizim için alt yapıyı hazırlamış. Ne diyeyim ellerine sağlık Microsoft.

Geçen ineta-tr ekibinin gerçekleştirdiği bir seminere gittim Microsoft İstanbul ofisin de gerçekleşti. Orada bir kaç kişi metro demo uygulaması geliştirdi, gerçekten de kolay ve zevkli bir iş hazır tepmlateler sayesin de işiniz oldukça kolaylaşıyor. yalnız xmal ile çalışmayı bilmekte fayda var.

Şimdiden kolay gelsin size görüşmek üzere,

Osman KURT

.Net Yazılım Uzmanı

Yorumlar (2) -

  • Naci BAYRAK

    3.4.2013 04:52:36 | Yanıtla

    Birde pili tüketiminde bu kadar gaddar olmasaydı. Yazdıklarınızın çok büyük kısmına katılırdım. bütn canlı kutucukları kapatmama rağmen en az %20  daha hızlı tüketiyor.

  • osmankurt

    4.4.2013 16:09:24 | Yanıtla

    Laughing Benim PC sürekli fişde olduğu için sıkıntı olmuyor ama haklısınız tüketim fazla olabilir.

Loading