Osman KURT

Kendime Not

İşin Kuralı Bu sanırım

Ne uçağı var, ne yatı
Carlos Slim Hélu
O açık ara dünyanın en zengin adamı. Serveti, bilindiği kadarıyla 75 milyar doların üzerinde. Peki, sizce dünyanın en zengin adamı nasıl olur? Yatları, katları, uçakları, dünyanın dört bir yanında özel adaları, hatta arada sırada “Ben bir Ay’a gidip geleyim” diyebileceği bir uzay gemisi? Hiçbiri yok. Carlos Slim Hélu, 5 yatak odalı 2 katlı bir evde yaşıyor. 10 yıldır da aynı arabayı kullandığı söyleniyor.
 

60 yıldır bu evde yaşıyor
Warren Buffet
70 milyar doların üzerinde bir servete sahip. Forbes’un 2008 listesinde “Dünyanın en zengin adamı” seçildi. Warren Buffet için kazandığı paranın pek de bir önemi yok gibi aslında. Hala Ohio’daki 1958’de 31 bin dolara aldığı yan fotoğraftaki iki katlı evde yaşıyor. Evin şu anki değerinin ise 200 bin dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Yani İstanbul Ulus’ta 2+1 sıradan bir apartman dairesinden daha ucuz! 
  
 
Arabasının değeri 30 bin dolar
Mark Zuckerberg
O, Facebook’un kurucusu ve teknoloji dünyasının en önemli birkaç adamından biri. Serveti 20 milyar doların üstünde… Ama Mark Zuckerberg’in arabası hala 30 bin dolarlık bir araba ve her gün işe onunla gidip geliyor. Üzerinde 7 dolarlık tişört serisi ve 30 dolarlık ortopedik terliklerinden vazgeçmediğini de ekleyelim.
 

Alışveriş yapmamak için nakit taşımıyor
T. Boone Pickens
87 yaşındaki girişimcinin serveti 3 milyar dolar düzeyinde. Pickens’ın “Yok artık!” dedirten bir alışkanlığı var ve bunu öğrencilik yıllarından beri uygulamayı sürdürüyor. Her gün evden çıkmadan önce ne kadar para harcayacağını hesaplıyor ve yanına o kadar para alıyor. Kredi kartı da kullanmıyor, yanında para taşıyan bir asistanı da yok. Böylece günlük harcama planının hiç dışına çıkmıyor. 
  
 
İndirim peşinde koşan 3 yıldız
Hillary Swank, Lady Gaga, Kristen Bell
Üç yıldız, üçünün de yıllık gelirleri milyon dolarları aşıyor. Ve üçü de birer indirim bağımlısı. Hillary Swank, bu özelliğiyle gurur duyuyor çünkü yoksulluk içinde bir çocukluk geçirmiş. Mağazaların indirime girdiği zamanları özenle takip ettiğini gururla anlatıyor. Çağımızın en çok kazanan pop starlarından Lady Gaga ise birçok defa bit pazarlarında ve indirime girmiş mağazalarda görüntülendi.
 

Üstündekiler 100 doları geçmiyor
Taylor Swift
O, şu anda dünyanın en çok kazanan pop yıldızı. Her gün kasasına binlerce dolar giriyor. Ama Taylor Swift’in sokakta giydiği kıyafetlerin servetiyle ilgisi yok. Ünlü şarkıcı kimi zaman 15 dolarlık bir tişörtle objektiflere gülümsüyor, kimi zaman da yandaki fotoğrafta görüldüğü gibi 30 dolarlık bir kombinasyonla karşımıza çıkıyor.
 
 
Menüdeki en ucuz ikinci şarap
Chuck Feeney
Duty Free’nin kurucusu. Dünyanın en bilinen yardım meleklerinden. Çocuk ve sağlık alanında çalışan derneklere bugüne kadar 4 milyar doların üzerinde yardım yaptı. Ne üstüne para harcıyor, ne yediğine içtiğine… Biyografisindeki bilgiye göre, bir restoranda her zaman menüdeki en ucuz ikinci şarabı seçermiş. Bunu alışkanlık haline getirmiş.
 

Markasının en ucuz ürünlerini kullanıyor
Ingvar Kamprad
O, IKEA’nın kurucusu. Serveti 4 milyar dolara yakın. Evi baştan aşağı IKEA'nın en ucuz ürünleriyle dekore edilmiş. Ucuz restoranların müdavimi, bir akşam yemeğine 50 dolardan fazla ödememek gibi bir prensibi olduğu söyleniyor. Kamprad’ın ucuzluk marketlerinde sık sık indirim kuponu kullandığı da söylentiler arasında… 
 
Loading