Osman KURT

Kendime Not

100 Yıllık Ayıp

Tesla Kimdir biliyor musunuz?

2 hafta önce ki Sırbistan Belgrad gezim de gitme fırsatı bulduğum, ismen biliğim ama bize miras bıraktıkları hakkın da en ufak bilgi sahibi olmadığım bir mucittir. Eminim ki siz de bu bu yazıyı okumadan önce ismen bile olsa biliyordunuz ama buluşları hakkın da net bilgi sahibi değildiniz.

İlk olarak söylenmesi gereken sadece Belgrad kentinin havalimanı adından ibaret değildir ve bütün Sırbistan halkının gurur kaynağıdır. 

Gençlik yılların da ne kadar zeki olduğu hocaları tarafından farkedilen ve gelişmesi için Edison'nun yanına gönderilen, sırf Edison'un egosu yüzünden hakkı yenilen ve birçok buluşunu ortaya çıkarmakta geç kalınan. Ayrıca elde ettiği başarılar sonucun da kendisine Edison başarı ödülü verilen bir mucittir. Anlam vermekte güçlük çekiyorum lütfen biri bana açıklasın. Dünya üzerinde sizden geride olan biri adına alınan bir ödül ne kadar acı verici olabilir bir insan için. Üstelik bütün gayesi insanlık olan bir insana yapılan bir haksızlık bu. Bütün çalışma hayatı byunca elde ettiği parayı buluşlarına harcayan bir adam düşünün en büyük hayali dünyanın her yerine kablosuz olarak elektriği yayabilmek ve ücretsiz olmasını sağlamak. Günümüz dünyasın da henüz elektrik ile tanışmamış milyonlarca insanı düşününce işin boyutunu ve önemini anlayacağınızı düşünüyorum.

Bütün dünyası insanlık olan bir adam evlilik yok, çocuk yok, eş yok sonun da otel odasın da biten bir hayat. İşin garip tarafı günümüz wifi teknolojisini yıllar yıllar önce bulan bir adamdan bahsediyoruz. Emin olun ki böyle birşeyi ortaya atmakla kalmıyor, bunların hepsini kanıtlayan uygulamaları da sergiliyor. Ama ne fayda.

Özellikle belirtmek istediğim bir konu var. İnsanlığa değer vermenin dinle renkle ırkla alakası yoktur. Amaç faydadır. Hala içimizde bunun için çabalayan kişiler olduğunu biliyoruz ve farkındayız. Amaç bazı şeylerin kıymetini geç olmadan anlamak, yaşamak gibi insanlık gibi. 

Yazıma son vermeden önce Tesla gibi bir dahiyi geç tanıdığım için kendisinden milyon kere özür diliyorum. Ama bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız siz de lütfen geç kalmayın ve biran önce anlamaya anlatmaya başlayın. Çünkü kişiler geçer düşünceleri kalır. 

Osman KURT

Yazılım Uzmanı Grafiker

Loading